asumanugur.com
Tvnet Sağlık Raporu

Asıl yaşlılık damardan geliyor..

0

Biyolojik yaş ile takvim yaşı kiminde aynı hızda kimin de ise farklı seyrediyor. Farklı seyrederken de araları yirmi yaş kadar açılabiliyor. İşte bu ara fazla açıldığında erken yaşlanma süreci başlıyor. Asıl yaşlanan ise damarlarımız. Damarı asıl yaşlandıran ise ağzımızın tadı şeker. Bu yaşlanma masalı diğer faktörlerin de etkisiyle sürüp gidiyor… Yaşlılar kemale ererken yaş alanlar da kerevetine çıkıyor.

Yaşlanma esasen bir damar sorunu. Önce damarlar yaşlanıyor ve beslediği organ veya deride bozulmalara, yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Damar sistemi bir ağacın dalları gibi. Hepsi tek bir gövdeden çıkıyor ve birbirleriyle ilişkili. Bir dalda sorun varsa hepsinde risk artıyor.
Herkes aynı hızda yaşlanmıyor. Takvim yaşı ile biyolojik yaşın arası 20 yaşa kadar açılabiliyor. Aradaki bu ömürlük farkı, pozitif yöne çekmek için damar yaşlanmasını yavaşlatan önlemlere başvurmak gerekiyor. Biyolojik yaşın da esası damar yaşı. Ağzımızın tadı şeker ise damarı asıl yaşlandıran faktör.
Ortalama yaşam süresi uzadı. Bundan 10 yıl önce Türkiye’de kadının ortalama ömrü 56, erkeğin ise 54 yaş iken günümüze baktığımızda; kadının 72 erkeğin ise 70 yaş ortalama ömrü olduğu görülüyor. Sağlıklı yaşlanmaysa biyolojik yaşı kronolojik yaştan geride tutmak ya da dengede tutmayla yakından ilişkili. Yaşlanma Bilimcisi İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Bölümü Başkanı ve Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akgül ile yaşlanma sürecini konuştuk.
Gerçek yaşlılık damar yaşlanmasıdır
Yaşlılık=Damar yaşlanmasıdır. Vücutta tüm dokular damar ile gelen kan ile beslenir ve yaşar. Damar da damar ile beslenir. Yaşlanma önce damardan başlar. Sıralaması değişmekle beraber; yüzdeki ciltle, kalpteki sorunla, böbrek bozukluğuyla, kasların hareketlerine kadar kendini gösterir.
Biyolojik ve takvim  yaşını hesapla

Genetik yöntemlerle yapılan, hücrelerdeki telomere testleri ile biyolojik yaş hesaplanabiliyor. Aslında kendi kendimize soracağımız sorularla yapacağımız bir test de var. Dr. Michael Roizen’den uyarlanan test ile biyolojik yaş ile takvim yaşı arasındaki bağlantı ölçülebiliyor.

Şah damarı incelenmeli

Damar haritalama ile biyolojilk yaş hesaplanabiliyor. Kişinin atardamarlarını özel geliştirilen Doppler cihazıyla inceleyerek damar haritalamalası yapılabiliyor. Bu amaçla en sık bakılan damarlardan biri şah damarı. Eğer şah damarında sorun varsa kişinin tüm vücudundaki damarlarda sorun başlıyor demektir. Özellikle 40 yaş sonrası erkeklerin, menopoz sonrası kadınların ve ailede kalp damar hastalığı olan kişilerin yaptırması önerilir. Damar haritasına göre de bir yol haritası çizilir.

Kalp ve damar gençleştirme nasıl yapılır?

Damar gençleştirme üzerine özellikli tedavileri biz yapıyoruz. Ama bize gelmeden de damar gençleştirme denenebilir.
– Şekeri bırakın.
– Tuzlu gıda tüketmeyin.
– Sigara ve diğer madde alışkanlıklarınızı bırakın.
– Her  gün tempolu en az 45 dakika yürüyün.
– Aşırı ve gereksiz ilaç kullanmayın.
– Besinlerde katkı maddesi ve renklendirici varsa kullanmayın.
– Damar haritalama ve inceleme yaptırın.

Biyolojik yaşlanmanın belirtileri

-Damar sertleşmesi
-Tansiyon artışı
-Bel ölçüsünün artışı
-Göbeklenme
-Yakını görmede azalma
-Kilo alma
-İnsülin direncinde artma
-Kasların zayıflaması
-Deri elastikiyetinin azalması
-Eklem hareketlerinin azalması
-Soğuk ve sıcağa karşı hassasiyetin artması
-Kan şekeri ve yağlarında artış
-İşitme kaybı
-Hafıza ve bellek zayıflaması

Şekeri terkeden yaşlanmayı geciktirir

Damarın bir numaralı düşmanı şekerdir. Şeker damar hücrelerinin şekerlenmesine  ve doğal yapısının bozulup erken tahrip olmasına yol açar. Hareketsiz yaşam, stres, aşırı kalorili yağ ve protein tüketimi de etken olmasına rağmen şekeri terkeden yaşlanmayı geciktirir.

Biyolojik yaşı mümkün olduğu kadar kronolojik yaşın altında tutmak ya da en kötü ihtimalle dengede tutmak asıl hedef. Ama önce biyolojik yaş ile takvim yaşını hesaplamayı öğrenerek hayata yeniden başlayalım. Prof. Dr. Ahmet Akgül aşağıdaki sorulara verilecek cevaplar üzerinden gelen puanlarla hesaplama yapmamıza yardımcı oluyor.

KAYNAK: http://www.yenisafak.com/hayat/asil-yaslilik-damardan-geliyor-2087233

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.