asumanugur.com
Tvnet Sağlık Raporu

Gözlüğün Sahtesi Kamaştırmasın!

0

Bahar ve yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarı ve yardımcısı güneş gözlükleri. Belki bundan 10 yıl önce bazıları için lüks gibi algılansa da artık ihtiyaç olarak bakılıyor. Fakat ihtiyaç diye sahte ve ucuz gözlük takanlar bunun bedelini pahalı ödeyebiliyor.

Bahar ve yaz aylarında daha çok kullanılan güneş gözlükleri, zararlı ultraviyole ışınlarını süzerek göz sağlığının korunmasına destek oluyor. Ama sahte gözlükler gözü tamamen korumasız bırakarak uzun vadede birçok göz sorunu doğurabiliyor. Sahte güneş gözlüklerinin yarattığı tehlikeye dikkat çeken Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, “İyi bir güneş gözlüğünün ultraviyole ışınları önlemesi gerekir. Oysa sahte güneş gözlüğü, aldatıcı bir karanlığa neden olur. Bu da gözbebeğinin büyümesine ve zararlı tüm ultraviyole ışınlarının daha çok içe çekilmesine neden olur” diyor.
hiç kullanmayın daHa iyi !

Kısa süreli kullanımlarda göz kızarıklığına neden olan sahte güneş gözlüklerinin uzun süreli kullanımdaki zararları ile ilgili de Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan şunları söylüyor: “Katarakt, sarı nokta, halk arasında gözde büyüyen et oluşumu olarak bilinen Pterjium, alerjik göz hastalıklarında artış ve retinada yanıklara neden olabilir. Sahte güneş gözlüğü kullanmaktansa hiç kullanmamak göz sağlığı için daha yararlıdır.”

Çocuk gözü daha hassas !

Ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için güneş ışınlarının en dik olduğu 10.00-16.00 saatleri arasında güneşe çıplak gözle bakılmaması ve güneş gözlüğü takılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, “Çocuklarda göz merceğinin ultraviyole ışınları süzebilme yeteneğinin yetişkinlere göre daha az olduğunu” söylüyor ve devam ediyor: “Çocukların gözlerinin zararlı ultraviyole ışınlarından korunması için her türlü önlem alınmalı, özellikle yüksek miyop varsa mutlaka güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Çocuk güneş gözlüklerinde, % 100 UV filtreli polarize camlar tercih edilmelidir. Dolayısıyla ebeveynler; çocuklara küçük yaşta güneş gözlüğü alışkanlığı kazandırmalı ve güneşin zararlı ışınlarından korunmak için sokağa çıkarken geniş kenarlı şapka takmaya özen göstermelidirer.”

Gözlük alırken bunlara dikkat !

İyi bir güneş gözlüğü zararlı ultraviyole ışınları süzebilmelidir. Kaliteli güneş gözlüklerininbirçoğu ultraviyole ışınların (UV-A ve UV-B) % 95’inden fazlasını süzerken bu oran % 99 ve daha yüksek de olabilir.

Sertifikalı gözlük kırışığı da önlüyor

Güneş gözlüklerinin kalite belgesi ve ultraviyole ya da mor ötesi ışınları kestiğine dair bir sertifikası mutlaka olmalıdır. Sertifikalı güneş gözlüğü kullanılması, göz sağlığını korumaya yardımcı olduğu gibi, net görmeyi sağlar ve göz kenarındaki kırışıkların oluşmasını önler.

Camın rengi farketmiyor

Gözlük camlarının renginin ve koyuluğunun, ultraviyole ışınlarını kesme derecesiyle herhangi bir ilişkisi yoktur. Güneş gözlüğü seçimi,yüz şekline göre yapılmalıdır. Yüzü saran yanlardan ışık almayı engelleyen türdeki gözlükler tercih edilmelidir.

Polarize iyi ama dikkat!

Polarize camlı güneş gözlükleri, ultraviyole ışınları süzerken, düz yüzeylerde oluşan ışık parlamalarını engelleyerek daha kaliteli bir görüş sağlama özelliğine sahip. Ancak polarize camlarla LCD ekranlara belli bir açıdan bakıldığında, ekran görüntüsü kaybolabileceği için araçlarında bu tür göstergeleri olan sürücüler daha dikkatli olmalıdırlar.

Lens takanlar da kullanmalı

Kontakt lenslerin çoğu ultraviyoleyi süzme yeteneğine sahiptir. Ancak lensler göz kapaklarının ışınlardan etkilenmesine engel olamazlar. Bu nedenle kontakt lens kullanıcılarının da güneş gözlüğü takmaları faydalıdır. Numaralı gözlük ya da lens takan kişiler, güneş gözlüklerini de numaralı kullanmalıdırlar.

AYŞENUR ASUMAN UĞUR

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.