asumanugur.com
Tvnet Sağlık Raporu

Sağlıkta Yerel Üretime Aşı Motivasyonu…

0

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 2014 yılında söylediği şu sözleri hatırlayalım:
“Aşı geliştirme ve genetik ile ilgili çalışmalar bizim için stratejiktir. Hem insanidir hem de sağlıkla ilgilidir.”
Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalara göre; sağlıkta yerel üretime gün geçtikçe daha çok önem verilmeye başlandı. Yerel üretimde en somut adımlar ise “aşı” ile atılmış durumda.
1998 yılında Türkiye’de tamamen duran aşı üretimi, Sağlık Bakanlığı, üniversiteler, ilaç firmaları ve Tübitak’ın desteği ile artık hız kazandı. Şu anda aşı üretiminde yüzde yüz dışa bağımlı olan Türkiye bazı aşıların üretilmesine yönelik hamleleriyle bu bağımlılıktan kısmen kurtulacak. İlk milli aşımız ise 4 yıl sonra kullanımda olacak.
Difteri ve tetanoz aşıları yolda
Difteri ve tetanoz aşısı üretimi için Sağlık Bakanlığı ilk 7 yıl için ihalesini tamamladı. 2019 yılında a’dan z’ye tüm süreçleri yerli olmak üzere ilk difteri ve tetanoz aşısı üretilmiş olacak. Hemen arkasında da yerel hepatit aşıları için üretim çalışmaları hız kazanacak. Peki neden bu aşılara öncelik veriliyor?
Çünkü batı ülkeleri aşı üretimi için gerekli teknolojiyi pazardaki durumunu riske atmamak için Türkiye’ye transfer etmek istemeyebiliyor. Bu da yerel aşı üretiminde Türkiye’nin önünü kapatıyor. Bu nedenle hangi aşılar için gerekli teknolojiye ulaşılıyorsa o aşıların üretimine öncelik veriliyor.
Haşhaştan yerli morfine
Morfinin ham maddesi Türkiye’de yoğun olarak üretilen haşhaş. Türkiye’de haşhaş üretimi yoğun olarak yapılsa da morfin üretilemiyordu. Fakat, Hacettepe Üniversitesi ve bir ilaç firmasının işbirliğiyle yerli morfin üretimi de artık tamamlandı.
Yerli morfin ödeme listesine girdi. Şimdilerdeyse Türkiye’de kullanma vaktine geldi sıra.
Hepatit C ve Kırım Kongo aşıları da sırada
Küba ve Erciyes Üniversitesi Hepatit C ve Kırım Kongo aşısı üretimi ile ilgili 2015 yılında işbirliği içine girdiklerini açıklamışlardı. Bu aşıların da Türkiye’de üretilmesi için ilerleyen yıllarda çalışmaların sonuçlanması planlanıyor. Böylece dünyada üretilmeyen Hepatit C aşısı Türkiye’de üretilmiş olacak.
Kuduz aşısına TÜBİTAK desteği
Yerli aşı üretiminde kuduz aşısı da gündemde. Bu konudaysa Tübitak yerli kuduz aşısı için üretimi teşvik etti ve bununla ilgili başvuruları da değerlendirmeye aldı.
Aşı dostu sağlık çalışanları
Evet aşı Türkiye için Milli bir strateji olarak görülüyor. Bu bağlamda, yerli aşı üretimi konusunda çalışmalar hız kazanmışken Türkiye’nin zorunlu aşı takvimini başarı ile uygulayan ülkeler arasında olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Türkiye aşı tedariği, aşı saklanması ve lojistiğinde etkin ve güvenilir bir konumda. Özverili sağlık çalışanlarının buna büyük katkısı olduğunu ifade etmeden geçmeyelim. Geçmişe bakıldığında; doktorundan, ebesine ve hemşiresine kadar kara yolu ve insan ayağı ile gidilmesi oldukça zor bölgelere sırtında aşı taşıyan insanları olan bir ülke Türkiye. Bu da zaten sağlık çalışanlarının aşıya karşı ne kadar duyarlı ve aşı dostu sağlık çalışanlarının olduğunu göstermesi açısından önemli. Bunlar da elbet aşı üretim sürecinde Türkiye için motivasyon kaynağı olacak.

Sağlıkta Yerel Üretime Aşı Motivasyonu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.