asumanugur.com
Tvnet Sağlık Raporu

AYŞENUR ASUMAN UĞUR KİMDİR?…

1


Ankara’dan İstanbul’a ziyaret amaçlı geldiğimiz bir yaz ayında ebe olan anneannemin evinde dünyaya gözlerimi açtım.
Şair-Yazar ve TRT mensubu babam Ali Uğur’un TRT Ankara ve İstanbul’daki görevi dolayısla çocukluğumun ilk yılları Ankara’da geçti.
İstanbul’da Çapa Ortaokulu’nu bitirdikten sonra Türkiye’nin en köklü (145 yıl) liselerinin başında gelen Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldum.
Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde üniversite hayatıma başladım. Sağlık yönetimi ve sağlık eğitimi okuduğum bu fakültede lisans eğitimimi tamamladım.
Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hastane İşletmeciliği Bölümü’nde yüksek lisansımı yaptım. Marmara Üniversitesi “Sağlık Yönetimi ” bölümünde “özel öğrenci” olarak doktora dersleri aldım.
İş hayatı ve diğer çalışmalar
İş hayatıma Hastane Dergisi ve Doktor Dergisi yazı işleri bölümünde başladım. Dergilerde yarı zamanlı çalışırken, İstanbul genelinde ilkokul öğrencilerine hijyen eğitimi verilen bir projede eğitmen olarak çalıştım. Bu çalışmada İstanbul’da bulunan yaklaşık 100 ilkokulu Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ziyaret ederek eğitimler verdim.
İlerleyen yıllarda, Özel Erdem Sağlık Grubu’nda iş yaşantıma devam ettim. Hem iletişim hem de eğitim faaliyetlerinden sorumlu olarak görev aldım.
Sağlık sektöründeki çeşitli iş tecrübelerimden sonra iş hayatım Koç Grubu’nda devam etti. Koç Allianz Sigorta Şirketi’nde özel sağlık sigortası başvurularını değerlendirme ve yenileme alanında çalıştım.
İngilizce dil eğitimi almak için bir süre Malta Adası’na gittim. Döndükten sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığı Merkezleri’nde erişkinler için kanser, kemik erimesi, beslenme vb. alanlarında eğitimler verdim, eğitim organizasyonları düzenledim. Sağlık meslek lisesinde kadrolu öğretmen olarak çalıştım. Sağlık iletişimi, tıp tarihi ve etik alanlarında dersler verdim.
İlk iş yerim Hastane Dergisi ve Doktor Dergisi’nden aldığım teklif ile iki derginin “Sorumlu Yazı İşleri Müdürü” olarak basın hayatıma geri döndüm. Dijital Sağlık Platformu www.doktortv.com’da İletişim ve İş Geliştirme sürecini yönettim. Ardından ulusal medyaya geçiş yaptım.
Yeni Şafak Gazetesi sağlık sayfalarını hazırladım. MedicalNews Dergisi ve www.superhaber.com’da köşe yazarlığı, Derin Ekonomi, SkyRoad gibi dergilere de haber dosyaları yaptım. Sağlık alanında ve sağlık alanı dışında çeşitli kitapların editörlüğünü yaptım, kitaplarda yazar olarak bulundum.
2013 yılında Albayrak Medya Grubu’na ait TVNet haber kanalına programcı olarak başladım. Hazırlayıp sunduğum “Sağlık Raporu” isimli program 1000 canlı yayını geride bıraktı.
Sağlık yönetimi ve sağlık eğitimi alanında uzmanlaşan sağlık yönetim bilim uzmanı ve formasyonlu sağlık eğitimcisi unvanımla sektördeki tek TV programcısı/yayıncı olarak; “Sağlık Raporu” programı; sağlık yönetimi, sağlık eğitimi, sağlık iletişimi, koruyucu sağlık, koruyucu hekimlik, halk sağlığı, sağlık politikaları, sağlık bilişimi, sağlık teknolojisi, sağlık ekonomisi alanına da vurgu yaptığı yayınlar ve sağlık eğitimi veren yönüyle sağlık programları arasında farklılaştı. Ekranlardaki seçkin, istikrarlı sağlık programları arasındaki yerini alarak markalaştı.
Ayrıca TVnet’in üniversite tercih dönemlerinde yayınlanan “Tercih Rehberi” programlarını hazırlayıp sundum.
Akademik hayat ve etkinlikler
Akademik hayatıma medya ile eş zamanlı olarak, Bilgi, Bezmialem, Nişantaşı ve Biruni Üniversiteleri’nde öğretim görevlisi olarak, sağlık iletişimi, iletişim becerileri, sağlık ve medya, sağlık yönetimi, sağlık mevzuatı alanlarında dersler vererek devam ettim.
Basın davetlisi olarak sayısız, tıp kongresi, basın toplantısı, sağlık ve sigorta yönetimi kongrelerine katıldım. İlgili sektörel fuarlarda bulundum.
Kamu/özel hastane, üniversite ve STK’larda konuşmacı olarak bulundum. Gençler ve sağlık çalışanlarıyla birikim ve tecrübelerimi paylaştım.
Ödüller
Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen 2016 Yeşilay Zümrüdüanka Ödülü’ne layık görüldüm.
Sağlık Gönüllüleri Türkiye ve Hospital Manager Dergisi tarafından 2016 yılında düzenlenen “Sağlıkta Sosyal Sorumluluk” ödüllerinde “En İyi Sağlık Programı” ödülünü aldım.
Güncel durum
TVnet ekranlarında hafta sonlaro 09:00-09:50 saatleri arasında yayınlanan “Sağlık Raporu” programını hazırlayıp sunmaya devam ediyorum.
Hospital Manager Dergisi’nde “Genel Yayın Yönetmenliği” görevini sürdürüyorum. www.saglikturk.net sağlık portalının kurucusu ve yayın yönetmeniyim.
*Kongre, zirve ve etkinliklerde profesyonel olarak sunucu ve moderatör olarak görev alıyorum.
*İletişim becerileri, sağlık iletişimi ve sağlık yönetimi alanlarında seminerler veriyorum.
*Hastane, hekim, sağlıkla ilgili dernek ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik, içerik geliştirme (web sitesi, dergi, tanıtım filmi, vtr vb) konularında danışmanlık veriyorum.
*Sağlık ve Sigorta Yöneticileri Derneği, Sağlık Bilişim Derneği üyesiyim.
*Pertevniyal Lisesi’nden Yetişenler Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısıyım.
*twitter/aasumanugur – Instagram/aasumanugur aktif olarak kullanıyorum.
İlgi alanlarım
2003 yılından bu yana “Ney” üflüyorum. Müzik çalışmalarıma hem bireysel hem de gruplarla dinleti/konserler vererek devam ediyorum. Müziğin tedavi edici gücü olduğuna inanıyorum.
Bowling oynuyor, yüzüyor, şiir ve insana dair yazılar yazıyorum.

 

Ayşenur Asuman UĞUR

Hospital Manager Dergisi/Genel Yayın Yönetmeni

TVnet/Sağlık Programcısı/Sağlık Raporu Programı

www.saglikturk.net/Genel Yayın Yönetmeni

www.asumanugur.com

 

İletişim adreslerim:
Twitter/aasumanugur
Instagram/aasumanugur
1 yorum
  1. […] Manager Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Tv programcısı Ayşenur Asuman Uğur’un sunduğu gecede, jüri üyelerinin önderliğinde çeşitli kategorilerde ödüller […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.