asumanugur.com
Tvnet Sağlık Raporu

Ayşenur Asuman Uğur kimdir?

AYŞENUR ASUMAN UĞUR KİMDİR?

Ankara’dan İstanbul’a ziyaret amaçlı geldiğimiz bir yaz ayında ebe olan anneannesinin evinde dünyaya gözlerini açtı.

Şair-Yazar ve TRT mensubu babasının TRT Ankara ve İstanbul’daki görevleri dolayısla çocukluğunun ilk yılları Ankara’da geçti.

İstanbul’da bulunan Çapa Ortaokulu’nu bitirdikten sonra Türkiye’nin en köklü (145 yıl) liselerinin başında gelen Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldu.

Marmara Üniversitesi Sağlık Eğitim Fakültesi’nde üniversite hayatına devam etti. Sağlık yönetimi ve sağlık eğitimi okuduğu bu fakültede lisans eğitimini tamamladı.

Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hastane İşletmeciliği Bölümü’nde yüksek lisansını yaptı. Marmara Üniversitesi “Sağlık Yönetimi ” bölümünde “özel öğrenci” olarak doktora dersleri aldı.

İş hayatı ve diğer çalışmalar

İş hayatına Hastane Dergisi ve Doktor Dergisi yazı işleri bölümünde başladı. Dergilerde yarı zamanlı çalışırken, İstanbul genelinde ilkokul öğrencilerine hijyen eğitimi verilen bir projede eğitmen olarak çalıştı. Bu çalışmada İstanbul’da bulunan yaklaşık 100 ilkokulu Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ziyaret ederek eğitimler verdi.

Özel Erdem Sağlık Grubu’nda 1,5 yıl süreyle hem iletişim hem de eğitim faaliyetlerinden sorumlu olarak görev aldı.

Sağlık sektöründeki çeşitli iş tecrübelerinden sonra iş hayatı Koç Grubu’nda devam etti. Koç Allianz Sigorta Şirketi’nde A’dan Z’ye sağlık sigortası, başvuru ve yenileme alanlarında 2,5 yıl süreyle çalıştı.

İngilizce dil eğitimi almak için bir süre yurt dışına gitti. Döndükten sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığı Merkez’lerinde erişkinler için kanser, kemik erimesi, beslenme vb. alanlarında eğitimler verdi, eğitim organizasyonları düzenledi. Sağlık meslek lisesinde kadrolu öğretmen olarak çalıştı. Sağlık iletişimi, tıp tarihi ve etik alanlarında dersler verdi.

Hastane Dergisi ve Doktor Dergisi’nden aldığı teklif ile basın hayatına geri döndü. 3 yıl süreyle Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olarak çalıştı. www.doktortv.com’da iletişim ve projeler müdürü olarak görev aldı.

2013 Eylül ayında Albayrak Medya Grubu’na ait TVNet haber kanalına programcı olarak başladı. Hazırlayıp sunduğu “Sağlık Raporu” isimli programı 5. yılında ve 1000 canlı yayını geride bırakarak markalaştı.

Sağlık yönetimi ve sağlık eğitimi alanında uzmanlaşan sağlık yönetim bilim uzmanı ve formasyonlu sağlık eğitimcisi unvanıyla sektördeki tek TV programcısı/yayıncı olarak; “Sağlık Raporu” programı; sağlık yönetimi, sağlık eğitimi, koruyucu sağlık, koruyucu hekimlik, halk sağlığı, sağlık politikaları, sağlık bilişimi, teknolojisi, ekonomisi alanına da vurgu yaptığı yayınlar ile dikkat çekti.

Sağlık eğitimi veren ve “Sağlık Okuryazarlığını”nı artırmaya yönelik yaptığı yayınlar dolayısıyla sağlık programları arasında farklılaşan “Sağlık Raporu” ekranlardaki seçkin, istikrarlı sağlık programları arasındaki yerini aldı.

Ayrıca TVnet’in üniversite tercih dönemlerinde yayınlanan “Tercih Rehberi” programlarını da hazırlayıp sundu.

Yeni Şafak Gazetesi’nin sağlık sayfalarını hazırladı

www.superhaber.com, MedicalNews, Derin Ekonomi, hospitalmanager ve SkyRoad gibi dergilere yazılar yazdı.

Akademik hayat ve etkinlikler

Akademik hayatına 2013 yılından bu yana Bilgi Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesi ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi ve Biruni Üniversitesi”nde öğretim görevlisi olarak, sağlık iletişimi, medya, sağlık yönetimi alanlarında dersler vererek devam etti.

Halen İstanbul Üniversitesi İstanbul-Çapa Tıp Fakültesi’nde “Sağlık İletişimi ve Medya”derslerine giriyor. Devlet ve özel üniversitelerinde seminerler veriyor.

Basın davetlisi olarak sayısız tıp kongresi, sağlık ve sigorta yönetimi kongrelerine katıldı sayısız tıp fuarında bulundu.

Ödüller

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin 14 Mart Tıp Bayramı kapsamında düzenlediği

“Şahane Medya” ödüllerinde “Sağlık Okuryazarlığı” ödülü. (2018)

 

Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen Yeşilay Zümrüdüanka Medya Ödülü. (2016)

Sağlık Gönüllüleri Türkiye ve hospitalmanager Dergisi tarafından düzenlenen “Sağlıkta Sosyal Sorumluluk” ödüllerinde “En İyi Sağlık Programı” ödülü. (2016)

Güncel durum

TVnet ekranlarında hafta sonları cumartesi ve pazar saat 09:00-09:50 saatleri arasında yayınlanan “Sağlık Raporu” programını hazırlayıp sunmaya devam ediyor.

hospitalmanager Dergisi’nde “Genel Yayın Yönetmeni”

www.saglikturk.net sağlık portalının kurucusu.

*Kongre, zirve ve etkinliklerde sunucu ve moderatörlük yapıyor.

*Sağlık İletişimi ve sağlık yönetimi alanında danışmanlık yapıyor ve seminerler veriyor.

*Sağlık ve Sigorta Yöneticileri Derneği, Sağlık Bilişim Derneği üyesi.

*Pertevniyal Lisesi’nden Yetişenler Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı.

İlgi alanları

2003 yılından bu yana “Ney” üflüyor. Müzik çalışmalarına hem bireysel hem de grup eşliğinde dinleti/konserler vererek devam ediyor. Müziğin tedavi edici gücü olduğuna inanıyor.

 

Ayşenur Asuman UĞUR

hospitalmanager Dergisi/Genel Yayın Yönetmeni

TVnet/Sağlık Programcısı/Sağlık Raporu Programı

www.saglikturk.net/Genel Yayın Yönetmeni

www.asumanugur.com

Instagram/aasumanugur

twitter/aasumanugur